ŠILUMOS REKUPERATORIAI

Rekuperatorius tai įrenginys, savo konstrukcijoje turintis šilumokaitį ir kelis ventiliatorius, užtikrinančius oro pritekėjimą ir pašalinimą iš vėdinamų patalpų. Šalinamas iš patalpų, panaudoto oro srautas, prateka per rekuperatoriaus šilumokaitį,  kuriame palieka dalį savo šiluminės energijos. Įtekantis oras nekontaktuoja su priešingu srautu. Šilumokaičio pagalba, įtekantis oras pašildomas taip išsaugant dalį patalpos šilumos.

Kaip pvz. jeigu lauko temperatūra žiemą -20 laipsnių celsijaus, o patalpoje  palaikoma +20, tai temperatūrų skirtumas sudaro 44 laipsnius ir šiuos energijos nuostolius turi padengti šildymo sistema. Teisingai parinktas rekuperatorius, šilumos netektis gali mažinti iki minimumo. Krentant lauko temperatūroms, rekuperatoriaus efektyvumas mažėja, bet lauko temperatūrai laikantis apie nulį, o patalpos temperatūrą laikant apie +20 laipsnių celsijaus, rekuperatorius gali užtikrinti 4 laipsnių skirtumą tarp grąžinamo ir į patalpas tiekiamo oro srauto. O tai, vis tik, penkiariopas šiluminės energijos taupymas.

Pagrindinai rekuperatorių tipai yra du: plokštelinai ir rotoriniai. Nors jų veikimo principas iš esmės yra vienodas, bet rotoriniame rekuperatoriuje besisukantis šilumokaitis neleidžia susidaryt kondensatui, todėl yra efektyvesnis. Plokštelinis rekuperatorius išsaugo 50-80% į lauką išmetamos šiluminės energijos, tuo tarpu rotorinis 70-90%.